ZAPRASZAM DO GABINETU STOMATOLOGICZNEGO MOJEJ ŻONY

Krioterapia

Krioterapia (kriochirurgia) – to znana od wielu lat metoda  terapeutyczna, która w ostatnich czasach przeżywa swoisty renesans w wielu gałęziach medycyny . Polega ona  na miejscowym zamrożeniu tkanek w wyniku obniżenia temperatury przy zastosowaniu specjalnej aparatury medycznej  , z użyciem gazów ( podtlenek azotu , azot ..) W ginekologii metodę tą stosuje się w leczeniu zabiegowym zmian chorobowych szyjki macicy , śluzówki pochwy , przedsionka pochwy oraz zmian występujących na sromie. Szczególnie dobre efekty zarówno kosmetyczne jak i terapeutyczne uzyskuje się  w przypadku krioterapii brodawek sromu i kłykcin.

Stwierdzenie podczas badania ginekologicznego jakiejkolwiek patologii w obrębie szyjki macicy  wzbudza u większości pacjentek obawy , a co za tym idzie często chęć szybkiego i skutecznego leczenia .Wybór metody leczenia uzależniony jest od wyniku badania cytologicznego , stanu ogólnego pacjentki , kolposkopowej oceny szyjki macicy lub tez wyniku badania materiału tkankowego – badanie histopatologiczne .

Bardzo ważnym elementem często decydującym o sposobie leczenia jest wywiad odnośnie przebytych ciąż i porodów.U kobiet , które nie rodziły preferowane są metody zachowawcze ( zastosowanie leków działających miejscowo ) , lub metody zabiegowe tzw. niedestrukcyjne do których zalicza się właśnie krioterapia i kriochirurgia. Jest to o tyle ważne ,że tego typu leczenie nie doprowadza do uszkodzenia struktury włókien kolagenowych , nie pozostawia blizny , a co za tym idzie nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży i porodu .

W jakim okresie wykonuje się zabieg krioterapii?

Najlepszym terminem do wykonywania  zabiegów w obrębie szyjki macicy jest okres bezpośrednio po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.Wynika to wprost z faktu uzyskania możliwie długiej przerwy do następnej miesiączki , w której to zachodzą procesy gojenia rany pozabiegowej. Wybór metody terapeutycznej , oraz wszelkie związane z nią obostrzenia jak i możliwe komplikacje  powinny być szczegółowo i w sposób zrozumiały przedstawione Pacjentce.Sam zabieg nie wymaga żadnego znieczulenia , jest bezbolesny , bezkrwawy , bezzapachowy. Przez około 2 tygodnie po zabiegu najczęściej utrzymują się wodniste upławy, których intensywność stopniowa ulega redukcji .

W okresie pozabiegowym pacjentka  powinna zachować wstrzemięźliwość płciową , nie stosować tamponów dopochwowych oraz nie uczęszczać na basen .W czasie 4-6 tyg po zabiegu powinna odbyć się kontrola ginekologiczna celem oceny skuteczności leczenia . Niekiedy może zaistnieć konieczność zastosowania preparatów zawierających kwas hialuronowy celem poprawy efektów gojenia , sporadycznie może być niezbędne dodatkowe ” zamrażanie” szczególnie w przypadku dużych i rozległych zmian.

Pacjentki po wykonanym zabiegu krioterapii mogą bez żadnych przeszkód powrócić do normalnej aktywności fizycznej i zawodowej

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!